Far From Home

Home page

Campaign Diary

Sponsorship

Affiliate Links

About the authors

Content of CD-ROM’s

Sample Pages

Canadians Found

Canadians
commemorated:

E - L

Alternative Names

War Grave Memorials

Individual Soldier
Profile

Our catalogue

Ordering

Published Articles

Contact us

The names of soldiers that will appear on our CD-ROM volumes:

E - L

1015

Eadie

John

England

Cambridgeshire

Cambridge

1016

Eady

Calvin

England

Kent

Dover

1017

Eaglestone

Edgar

England

Northamptonshire

West Haddon

1018

Eamer

Stewart

England

Buckinghamshire

Aylesbury

1019

Eaton

Archibald Fenton

England

Hampshire

Aldershot

1020

Eaton

Wilfred Roy

England

Kent

Shorncliffe

1021

Eby

Garfield

Scotland

Morayshire

Rothes

1022

Edens

Ralph

England

Hertfordshire

Watford

1023

Edge

Joseph

England

Lancashire

Kirkdale

1024

Edgecombe

Silas

England

London

London

1025

Edgson

Arnold Goodliffe

England

Northamptonshire

King’s Cliffe

1026

Edwards

Albert

Wales

Glamorgan

Caerphilly

1027

Edwards

Albert

England

Lancashire

Bootle

1028

Edwards

Arthur Edgar

England

Sussex

Crowborough

1029

Edwards

Frederick Walter

England

Norfolk

Norwich

1030

Edwards

John

England

Essex

Manor Park

1031

Edwards

John

England

Hampshire

Netley

1032

Edwards

John Charles

England

London

London

1033

Edwards

Roger Howell

Wales

Glamorgan

Pontardwe

1034

Edwards

William James

England

Kent

Orpington

1035

Eedy

Albert Lindsay

England

London

London

1036

Egan

Thomas Martin

England

Kent

Orpington

1037

Elder

James Alexander

Scotland

Edinburgh

Edinburgh

1038

Elderkin

St Clair

England

Surrey

Brookwood

1039

Elford

Robert Ernest

England

Buckinghamshire

Cliveden

1040

Elgood

Guy Menstone

England

Devon

Plymouth

1041

Ellerbeck

Edward

England

Hertfordshire

St Albans

1042

Elliott

Albert Edward

England

Surrey

Brookwood

1043

Elliott

Edward

England

Lancashire

Preston

1044

Elliott

James Arthur

England

Sussex

Seaford

1045

Elliott

Lorne Burton

England

Surrey

Brookwood

1046

Ellis

Alfred

England

Cheshire

Runcorn

1047

Ellis

James Patterson

Scotland

Fifeshire

Kirkcaldy

1048

Ellis

Malcolm Edward

England

Northamptonshire

Helmdon

1049

Elrick

Henry David

England

Kent

Beckenham

1050

Elson

Ernest Leonard

England

Sussex

Seaford

1051

Elvidge

Charles Wilford

England

Hampshire

Bramshott

1052

Emblem

Reginald Edgar

England

Sussex

Seaford

1053

Emmerson

George Ernest

England

Surrey

Brookwood

1054

Emond

Wilfred

England

Kent

Lenham

1055

England

Henry E

England

Somerset

Minehead

1056

England

Shem

England

Warwickshire

Ratley

1057

Englehart

Wilfred Harold

England

Sussex

Brighton

1058

Englehutt

Arthur Alfred

England

Hampshire

Bramshott

1059

Ennis

Cleveland Grover

England

Kent

Orpington

1060

Ennis

Patrick James

England

Kent

Shorncliffe

1061

Entwistle

William

England

Cheshire

Wallasey

1062

Ericksson

Gustaf Eric Fritjof

England

Hampshire

Bramshott

1063

Ervine

Arthur Wisdon

England

Lancashire

Manchester

1064

Estaffe

William

England

Middlesex

Middlesex

1065

Estles

Harry

England

Kent

Shorncliffe

1066

Etchells

Joseph

England

Yorkshire

Ripon

1067

Etheridge

David

England

Surrey

Epsom

1068

Ethington

Fred George

England

Sussex

Seaford

1069

Eustace

Robert James

England

Buckinghamshire

Dorney

1070

Evans

Albert

England

Staffordshire

Stoke-on-Trent

1071

Evans

Alfred La Combre Hastings

England

Yorkshire

Bradford

1072

Evans

Charles Herbert

Scotland

Edinburgh

Edinburgh

1073

Evans

Francis Aspinall

England

Hampshire

Aldershot

1074

Evans

Kingsley

England

Sussex

Hastings

1075

Evans

Richard

Wales

Glamorgan

Sketty

1076

Evans

Robert Pilgrim

England

Essex

West Ham

1077

Evans

Tom Emlyn

Wales

Glamorgan

Pontnewnydd

1078

Evans

William David

Wales

Caernavonshire

Llangybi

1079

Evenden

Charles Arthur

England

London

London

1080

Everett

William

England

Kent

Shorncliffe

1081

Eversfield

Thomas Henry

England

Sussex

Hastings

1082

Ewens

George Basil

England

Wiltshire

Bulford

1083

Fagg

Harry

England

Surrey

Brookwood

1084

Fair

Fred

England

Lancashire

Wigan

1085

Fair

Frederick Alexander

England

Hampshire

Bramshott

1086

Fairley

James Alexander

England

Yorkshire

Harrogate

1087

Fairley

John

England

Middlesex

Middlesex

1088

Falch

Frederick Ernest

England

Surrey

Brookwood

1089

Falconer

James Dow

Scotland

Lanarkshire

Motherwell

1090

Fallow

William

England

Surrey

Epsom

1091

Falls

Elwood William

England

Dorset

Dorchester

1092

Farmer

Abraham

England

Staffordshire

Tutbury

1093

Farmer

Albert

England

Hampshire

Basingstoke

1094

Farquharson

John

England

Hampshire

Bordon

1095

Farr

Victor Robert

England

London

London

1096

Farrar

Harold John

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1097

Farrell

John

England

Surrey

Brookwood

1098

Farrell

Patrick Joseph

England

Surrey

Brookwood

1099

Farrer

Joshua

England

Devon

Plymouth

1100

Fatt

William Maberley

England

Surrey

Croydon

1101

Faulkner

William Albert

England

Hampshire

Aldershot

1102

Faulkner

William Edward

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1103

Fearon

Joseph

England

Cumberland

Moresby

1104

Feindell

Stanley Noble

England

Hampshire

Bramshott

1105

Feirn

Tom Spink

England

Kent

Shorncliffe

1106

Fenn

Albert Smith

England

Yorkshire

Ripon

1107

Fenner

Lawrence Henry

England

Hampshire

Bramshott

1108

Fensom

Ernest

England

Sussex

Seaford

1109

Fenwick

Robert Wise

England

Kent

Shorncliffe

1110

Fergus

William

England

Surrey

Brookwood

1111

Ferguson

Alexander James

England

Gloucestershire

Bristol

1112

Ferguson

Aubrey Lee

England

Hampshire

Bramshott

1113

Ferguson

Cecil

England

Hampshire

Bramshott

1114

Ferguson

Douglas

Scotland

Lanarkshire

Cambuslang

1115

Ferguson

George

England

Sussex

Seaford

1116

Ferguson

Peter

Scotland

Renfrewshire

Paisley

1117

Ferguson

William Bruce

England

Essex

Hornchurch

1118

Ferland

Alphonse

England

Hampshire

Grayshott

1119

Ferrey

Lawrence Carr

Scotland

Aberdeenshire

Aberdeen

1120

Ferris

Thomas Earl

England

Hampshire

Bramshott

1121

Fetterly

William Marcus Grant

England

Hampshire

Bramshott

1122

Fick

Walter

England

Surrey

Epsom

1123

Fidler

William Henry

Wales

Monmouthshire

Newport

1124

Figuers

Henry James

England

London

London

1125

Findlater

James Ronald

England

Hampshire

Bramshott

1126

Findlay

Edward

England

Hampshire

Bordon

1127

Findlay

George

Wales

Denbighshire

Wrexham

1128

Finnie

George Walter

England

Surrey

Witley

1129

Fishenden

Arthur William

England

Derbyshire

Buxton

1130

Fisher

Andrew

England

Surrey

Englefield Green

1131

Fisher

David

England

Surrey

Brookwood

1132

Fisher

George

Ireland

Co Down

Belfast

1133

Fisher

George

England

Hampshire

Grayshott

1134

Fisher

George

England

London

London

1135

Fisher

John Bruce

England

Hampshire

Bramshott

1136

Fisher

Kenneth Solomon

England

Hampshire

Bramshott

1137

Fitch

Alfred

England

Yorkshire

Howden

1138

Fitch

Charles William

England

Kent

Shorncliffe

1139

Fitton

Edmund

Wales

Breconshire

Bwlch

1140

Fitz

Charles

England

Surrey

Englefield Green

1141

Fitzgerald

John James

England

Hampshire

Grayshott

1142

Fitzpatrick

Alphonsus

Scotland

Ayrshire

Ayr

1143

Fitzsimmons

John Henry

England

Norfolk

Norwich

1144

Flanagan

Ambrose

England

Lincolnshire

Boston

1145

Flanagan

George Edward

England

Hampshire

Grayshott

1146

Flatt

Willis

England

Cumberland

Carlisle

1147

Flegg

Thomas Reynolds

England

Hampshire

Bramshott

1148

Fleming

Alan Seed

England

Surrey

Englefield Green

1149

Flemming

Thomas William

England

Kent

Shorncliffe

1150

Flett

George

England

Suffolk

Mendham

1151

Flett

James

England

Devon

Plymouth

1152

Flintoff

Glenn Eden

England

Gloucestershire

Gloucester

1153

Flook

Frederick George

England

Gloucestershire

Bristol

1154

Flook

Sidney Leonard

England

Gloucestershire

Bristol

1155

Flueling

Manley Benson

England

Devon

Plymouth

1156

Folster

William Alexander Robert

England

Hampshire

Bramshott

1157

Fontaine

Emus

England

Lancashire

Kirkdale

1158

Fontaine

Ralph

England

Hampshire

Grayshott

1159

Forbes

Charles

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1160

Forbes

Frederick Anthony Gordon

England

Hampshire

Bramshott

1161

Forbes

Thomas

Scotland

Kent

Chatham

1162

Forbes

Thomas Benzie

England

Aberdeenshire

Aberdeen

1163

Ford

Angus McDonald

England

Hampshire

Southampton

1164

Ford

Archibald Edward

England

Hampshire

Bramshott

1165

Ford

Egan Charles

England

Devon

Plymouth

1166

Ford

Francis Walter

England

Hampshire

Aldershot

1167

Ford

James

Scotland

Renfrewshire

Paisley

1168

Ford

John Mitchell

England

Hampshire

Southampton

1169

Ford

Walter

England

Oxfordshire

Oxford

1170

Fordham

Sidney

England

Surrey

Croydon

1171

Forget

Ivano

Scotland

Edinburgh

Edinburgh

1172

Forneri

Agnes Florien

England

Hampshire

Bramshott

1173

Forrest

Thomas

England

Surrey

Epsom

1174

Forssell

August

England

Warwickshire

Birmingham

1175

Forsyth

James Cobban

Wales

Pembrokeshire

Milford Haven

1176

Fortnum

Joseph

England

Kent

Shorncliffe

1177

Foster

Harry

England

Yorkshire

Leeds

1178

Foster

John Laurel

England

Hampshire

Bramshott

1179

Foster

Sydney

England

Yorkshire

Laithkirk

1180

Foster

William H

England

Kent

Shorncliffe

1181

Foulis

George Irvine

England

Yorkshire

Ripon

1182

Fournier

Thomas

England

Hampshire

Grayshott

1183

Fowler

Robert George

England

Surrey

Brookwood

1184

Fowler

William Robert

England

Surrey

Brookwood

1185

Fowlow

Zebulum

England

Yorkshire

Hull

1186

Fox

Cecil

England

Hampshire

Bramshott

1187

Fox

Melfort Francis John

England

Berkshire

Bearwood

1188

Foxlee

Cecil Harry

England

Surrey

Brookwood

1189

Frame

James Haddow

England

Surrey

Witley

1190

Frame

William Layton

England

Surrey

Brookwood

1191

Francis

Frederick John

England

Somerset

Curry Rivel

1192

Francklyn

George Edward

England

Kent

Shorncliffe

1193

Franks

William Theophilus

England

Hampshire

Bramshott

1194

Fraser

Alfred Stephen West

England

Lancashire

Kirkdale

1195

Fraser

David Clayton

England

Surrey

Brookwood

1196

Fraser

Ernest

England

Lancashire

Warrington

1197

Fraser

James

Scotland

Kincardineshire

Dunnottar

1198

Fraser

Peter

Scotland

Glasgow

Glasgow

1199

Fraser

William Alfred

England

London

London

1200

Frazer

William T

England

Surrey

Brookwood

1201

Frederick

Harry

England

Hampshire

Aldershot

1202

Fredette

Joseph

England

Sussex

Bexhill

1203

Freeman

Elijah

England

Bedfordshire

Keysoe

1204

Freeman

Fred McKinly

England

Hampshire

Bramshott

1205

French

Herbert

England

Wiltshire

Bulford

1206

French

Richard Charles Arscott

England

Devon

Postbridge

1207

Frenette

Adelard

England

Yorkshire

Sheffield

1208

Frenette

Leon D

England

Somerset

Bath

1209

Fretz

Daniel Russell

England

Hampshire

Bramshott

1210

Frost

Edward Leslie

England

Surrey

Brookwood

1211

Frost

Thomas Albert

England

Kent

Shorncliffe

1212

Fry

William Gordon

England

Kent

Shorncliffe

1213

Fulthorpe

Herbert

England

Northumberland

Whitley Bay

1214

Funnell

Frank

England

Buckinghamshire

Cliveden

1215

Furnival

Thomas

England

Kent

Shorncliffe

1216

Gaba

Joel

England

Lancashire

Kirkdale

1217

Gaffray

Joseph Arthur

England

Lancashire

Moston

1218

Gaffray

Severe

England

Kent

Chatham

1219

Gage

Wilfred Elvin

England

Devon

Ilfracombe

1220

Gagnon

Charles Joseph

England

Hampshire

Grayshott

1221

Gagnon

Joseph

England

London

London

1222

Gahn

Oscar Nelson

England

Essex

Colchester

1223

Gale

Charles Douglas William

England

Wiltshire

Bulford

1224

Gallacher

Stuart

England

Surrey

Thames Ditton

1225

Gallagher

John Edward

England

Hampshire

Bordon

1226

Gallagher

John Henry

England

Kent

Orpington

1227

Gallagher

Oscar Edgar

England

Hampshire

Aldershot

1228

Gallant

Frederick

England

Essex

Colchester

1229

Gallant

James Reginald

England

Kent

Shorncliffe

1230

Gallant

Sylvine Joseph Arthur

England

Surrey

Brookwood

1231

Galley

James Francis

England

Kent

Shorncliffe

1232

Gallichan

Alfred

England

Hampshire

Bramshott

1233

Gallichan

William James

England

Sussex

Seaford

1234

Galliford

James Arthur

England

Yorkshire

Baildon

1235

Gallinger

Simeon Carman

England

Hampshire

Bramshott

1236

Gallivan

Daniel F

England

Hampshire

Aldershot

1237

Galt

James Henry

England

Surrey

Godalming

1238

Gamble

David Russell

England

Kent

Gravesend

1239

Gambler

John

England

Lancashire

Kirkdale

1240

Gantford

Victor William

England

Yorkshire

Leeds

1241

Garbutt

Sarah Ellen

England

Surrey

Brookwood

1242

Garbutt

William John

England

Hampshire

Portsmouth

1243

Gard

James

England

Devon

Rose Ash

1244

Gardiner

James

England

Sussex

Brighton

1245

Gardiner

Leo

England

Hampshire

Aldershot

1246

Gardner

Arthur

England

Essex

Thurrock

1247

Gardner

Henry

England

Hampshire

Bramshott

1248

Gardner

William Henry

England

Essex

Walthamstow

1249

Gareau

Wilfred Lorrain

England

Kent

Shorncliffe

1250

Garland

Leonard Herbert

England

Buckinghamshire

Cliveden

1251

Garlow

Marshall James

England

Sussex

Seaford

1252

Garneau

Clifford

England

Hampshire

Grayshott

1253

Garnett

Kenneth P

England

Yorkshire

Ripon

1254

Garrett

George Frederic

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1255

Garrett

John

England

Hampshire

Southampton

1256

Garrett

Thomas James

England

Hampshire

Bramshott

1257

Garrison

Laurence Bordon

England

Hampshire

Aldershot

1258

Garwood

Alfred

England

Lincolnshire

Grimsby

1259

Gasik

Paul

England

Hampshire

Grayshott

1260

Gasler

Charles Phillip

England

Hampshire

Grayshott

1261

Gatchell

George Alfred

Scotland

Perthshire

Perth

1262

Gatward

Roland

England

Kent

Brenchley

1263

Gaudet

Jerome

Scotland

Morayshire

Nairn

1264

Gaunt

John Alfred

England

Devon

Uplyme

1265

Gauthier

Charles

England

Hampshire

Aldershot

1266

Gauthier

Louis Romeo

England

Surrey

Brookwood

1267

Gazzana

Ronald Charles Hirst

England

Berkshire

Reading

1268

Geddes

George

Scotland

Morayshire

Enzie

1269

Geddes

Percy Mannering

England

Hampshire

Southampton

1270

Geddes

Thomas Henderson

England

Kent

Shorncliffe

1271

Gee

William

England

Derbyshire

Buxton

1272

Genest

Albert

England

Hampshire

Southampton

1273

George

Ivan

England

Sussex

Seaford

1274

Gerard

Elie Morris

England

Lancashire

Kirkdale

1275

Germain

Oliva

England

Buckinghamshire

Cliveden

1276

Gerrand

Thomas

England

Wiltshire

Bulford

1277

Gerrard

Edward

England

Staffordshire

Normacot

1278

Gerrie

Hugh

Scotland

Aberdeenshire

Savoch

1279

Gibbs

Sidney M

England

Northamptonshire

Wellingborough

1280

Gibson

George

England

Kent

Orpington

1281

Gibson

John Thomas

England

Kent

Shorncliffe

1282

Gibson

Lawrence

England

Kent

Shorncliffe

1283

Gibson

Peter

Scotland

Glasgow

Glasgow

1284

Gibson

Richard Henry

England

Hampshire

Bramshott

1285

Gibson

William Coulter

Scotland

Ayrshire

Kirkoswald

1286

Gifford

Allan Scott

England

Gloucestershire

Bristol

1287

Gilbert

Charles Morris

England

Derbyshire

Buxton

1288

Gilbert

Claude

England

Lancashire

Peel Green

1289

Gilbert

Gordon Stephen

England

Derbyshire

Buxton

1290

Gilchrist

Alexander Buchanan

England

Hampshire

Bramshott

1291

Giles

Alfred Thomas

England

Yorkshire

Burstwick

1292

Giles

George Michael James

England

Devon

Hooe

1293

Giles

Henry George

England

Devon

Plymouth

1294

Gill

Ernest

England

Hampshire

Winchester

1295

Gillam

Charles L

England

Surrey

Brookwood

1296

Gillan

David

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1297

Gillan

Thomas

England

Berkshire

Wokingham

1298

Gillen

Frederick Charles

England

Surrey

Epsom

1299

Gillespie

Jonathan

England

Hampshire

Southampton

1300

Gillett

Philip

England

London

London

1301

Gillies

John

England

Sussex

Seaford

1302

Gillis

Thomas Freeman

Scotland

Edinburgh

Edinburgh

1303

Gilmour

Robert Noble

England

Surrey

Brookwood

1304

Gimblett

Thomas Fairbairn

England

Oxfordshire

Mapledurham

1305

Gingell

Lawson Thomas

England

Kent

Shorncliffe

1306

Ginn

Thomas Albert

England

Kent

Gillingham

1307

Ginn

William

England

Devon

Plymouth

1308

Girard

Armand

Scotland

Inverness-shire

Inverness

1309

Girouard

Joseph Osias

England

Surrey

Brookwood

1310

Gisborne

Frederick James Newton Henry Ohm

England

Surrey

Witley

1311

Given

James Allen

England

Hampshire

Bramshott

1312

Gladman

Charles Martin

England

Warwickshire

Birmingham

1313

Gladman

Ottowa Thomas

England

Kent

Shorncliffe

1314

Glazier

Henry

England

Sussex

Seaford

1315

Glencross

Frederick Alexander

England

Buckinghamshire

Cliveden

1316

Glenn

David

England

Hampshire

Bramshott

1317

Glennie

John Edgar Rodger

England

Hampshire

Bramshott

1318

Glidden

Herbert Bodwell

England

Kent

Shorncliffe

1319

Glossop

Walter Herbert Newland

England

Surrey

Brookwood

1320

Glover

Frank Wesley

England

Surrey

Brookwood

1321

Godard

Arthur Edward Gelling

England

Surrey

Brookwood

1322

Godbout

Ernest Rene

England

Kent

Shorncliffe

1323

Godfreid

Warren Lester

England

Lancashire

Kirkdale

1324

Godfrey

Herbert William

England

Nottinghamshire

Beeston

1325

Godin

Antime

England

Kent

Shorncliffe

1326

Goff

John

England

Surrey

Brookwood

1327

Gokich

Vuko

England

Hampshire

Netley

1328

Golden

John

England

Hampshire

Aldershot

1329

Golder

Harry

England

Lancashire

Kirkdale

1330

Goldie

Thomas Leon

England

Lancashire

Manchester

1331

Golding

George

England

Wiltshire

Tidworth

1332

Goliat

Emile

England

Kent

Orpington

1333

Gooby

Nathaniel

England

Kent

Gillingham

1334

Good

Robert Joseph

England

London

London

1335

Good

Ronald Joseph

England

Yorkshire

Bradford

1336

Goode

James Percival

England

Surrey

Witley

1337

Goodman

Thomas

Scotland

Glasgow

Glasgow

1338

Goodwin

Walter

England

Kent

Shorncliffe

1339

Goodyear

William

England

Wiltshire

Bulford

1340

Gordon

Albert

England

Hampshire

Grayshott

1341

Gordon

Harry Staunton

England

Sussex

Seaford

1342

Gordon

John James

England

Sussex

Seaford

1343

Gordon

Leslie Farries

England

Hampshire

Netley

1344

Gordon

Percy Edward

England

Yorkshire

Keighley

1345

Gordon

Wallace Smith

England

Hampshire

Netley

1346

Gordon

William A

England

Kent

Shorncliffe

1347

Goring

George M

England

Surrey

Brookwood

1348

Gorman

Joseph Julian

Scotland

Edinburgh

Edinburgh

1349

Gorman

Peter Joseph

England

Kent

Shorncliffe

1350

Gossel

Edwin

England

London

London

1351

Gosson

Patrick

England

Kent

Orpington

1352

Goucher

Pearley Parker

England

Lancashire

Kirkdale

1353

Goudreault

Leon Alberide

England

Hampshire

Aldershot

1354

Gough

Arthur Gordon

England

Kent

Shorncliffe

1355

Gough

George Henry

England

Essex

Widford

1356

Gough

Percy James

England

Surrey

Epsom

1357

Govan

Solomon

England

Hampshire

Bramshott

1358

Govier

George

England

Sussex

Hastings

1359

Goyins

Nicholas Erwin

England

Hampshire

Haslar

136

Gracie

Robert Love

England

Norfolk

Norwich

1361

Graham

Fisher

England

Cumberland

Whitehaven

1362

Graham

George Foster

England

Kent

Shorncliffe

1363

Graham

James Booth

England

Sussex

Seaford

1364

Graham

James Edgar

England

Sussex

Seaford

1365

Graham

John

England

Buckinghamshire

Cliveden

1366

Graham

John Hamilton

England

Hampshire

Aldershot

1367

Graham

Johnstone

Scotland

Glasgow

Glasgow

1368

Graham

Joseph Delbert

England

Surrey

Brookwood

1369

Graham

Joshua

England

Northumberland

Choppington

1370

Graham

Marshall

England

Kent

Shorncliffe

1371

Graham

Otto Franklin

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1372

Graham

Robert Selby

England

Surrey

Epsom

1373

Graham

Thomas

Scotland

Edinburgh

Edinburgh

1374

Graham

Thomas Francis

England

Kent

Shorncliffe

1375

Graham

Thomas Robert

England

Surrey

Brookwood

1376

Grant

Alexander

England

Yorkshire

Ripon

1377

Grant

Arthur

Scotland

Glasgow

Glasgow

1378

Grant

Charles Robert

England

Gloucestershire

Bristol

1379

Grant

Ernest Albert

England

Surrey

Brookwood

1380

Grant

John Nicholas

England

Lancashire

Kirkdale

1381

Grant

Murdoch Robert

England

Kent

Kemsing

1382

Grant

William

England

Middlesex

Middlesex

1383

Grantham

William

England

Lancashire

Ormskirk

1384

Graves

Charles Everett

England

Hampshire

Bramshott

1385

Gray

Daniel Wilfred

England

Surrey

Brookwood

1386

Gray

David

England

Kent

Shorncliffe

1387

Gray

Harold Ferguson

England

Kent

Orpington

1388

Gray

John

England

Northumberland

North Gosford

1389

Gray

John Welford

England

Kent

Shorncliffe

1390

Green

Frank William

England

London

London

1391

Green

Ivan Tremayne

England

Dorset

Wool

1392

Green

Joseph Amos

England

Sussex

Seaford

1393

Green

Joseph Henry

England

Warwickshire

Coventry

1394

Greene

Henry James De Puisage

England

Surrey

Brookwood

1395

Greenfield

William

England

London

London

1396

Greeno

William Henry

England

Hampshire

Aldershot

1397

Gregoire

Joseph Simeon

England

Kent

Shorncliffe

1398

Greig

Ernest Walter

England

Sussex

Seaford

1399

Grenier

Amedee

England

Hampshire

Grayshott

1400

Grey

John

England

Northumberland

Felton

1401

Grey

William

England

Kent

Lenham

1402

Gribble

Henry Bennett

England

Devon

South Brent

1403

Grieves

George

England

Northumberland

Rothbury

1404

Grieves

James Nicholas

England

Surrey

Englefield Green

1405

Griffin

Arthur Lionel

England

Hampshire

Bordon

1406

Griffin

Charles Francis

England

Kent

Shorncliffe

1407

Griffiths

Wellington

England

Kent

Orpington

1408

Grigg

Edward Jonathan

England

Gloucestershire

Bristol

1409

Griggs

Nelson Jared

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1410

Grimes

Robert Stanley

England

Wiltshire

Purton

1411

Grimshaw

Hubert

England

Berkshire

Eastbury

1412

Grimshaw

Samuel

England

Surrey

Epsom

1413

Groat

Peter

England

Hampshire

Bramshott

1414

Groat

Stewart

Scotland

Orkney

Eday

1415

Grosz

Herman Samuel

England

Middlesex

Middlesex

1416

Gruchy

Arthur Gordon

England

Middlesex

Middlesex

1417

Guay

Albert

England

Hampshire

Grayshott

1418

Gubbey

Richard

England

Hampshire

Portsmouth

1419

Guerin

James W

England

Hampshire

Winchester

1420

Guildford

Samuel

England

Sussex

Hastings

1421

Guilfoyle

Thomas Reginald

England

Hampshire

Bramshott

1422

Gunn

Angus

Scotland

Sutherland

Melness

1423

Gunn

David

Scotland

Aberdeenshire

Aberdeen

1424

Gunn

William

Scotland

Caithness-shire

Latheron

1425

Gunn

William Alexander

England

Lancashire

Kirkdale

1426

Gutteridge

Henry James

England

Cheshire

Hoylake

1427

Guyer

David

England

Nottinghamshire

Nottingham

1428

Gwillim

Frank Llewelyn

England

Herefordshire

Mansell Gamage

1429

Gyatt

Charles James

England

Kent

Shorncliffe

1430

Hache

Xavier

England

Lancashire

Kirkdale

1431

Hackett

Charles James

England

Kent

Whitstable

1432

Haddlesey

Lewis

England

Yorkshire

Leeds

1433

Hadfield

Bertie

England

Lancashire

Bury

1434

Hagarty

Thomas David

England

Sussex

Seaford

1435

Hagen

Olaf Marius

England

Hampshire

Aldershot

1436

Hair

William

Scotland

Renfrewshire

Port Glasgow

1437

Hale

John

England

Lancashire

Southport

1438

Hales

Charles

England

Hampshire

Bramshott

1439

Halkow

Theo

Scotland

Inverness-shire

Inverness

1440

Hall

Archie Ovide

England

Hampshire

Grayshott

1441

Hall

Charles Sidney

England

Hampshire

Bramshott

1442

Hall

Edgar Montague

England

Sussex

Seaford

1443

Hall

Fay

England

Hampshire

Bramshott

1444

Hall

Frank Dudley

England

Surrey

Brookwood

1445

Hall

James

England

Staffordshire

Stoke-on-Trent

1446

Hall

John Joseph

England

Sussex

Seaford

1447

Hall

William

England

Surrey

Brookwood

1448

Hallding

Harry

England

Cheshire

Runcorn

1449

Hallett

Arden Roy

England

Hampshire

Southampton

1450

Halliday

Arthur

England

Yorkshire

Harrogate

1451

Halliday

Matthew J

Scotland

Dumfries-shire

Lockerbie

1452

Halstead

Benjamin

England

Kent

Orpington

1453

Ham

Edwin

England

Devon

Escot

1454

Hamber

Harold Ballamy

England

Surrey

Brookwood

1455

Hamel

Alphonse

England

Yorkshire

Leeds

1456

Hamelin

Michel

England

Hampshire

Grayshott

1457

Hamilton

James

England

Kent

Shorncliffe

1458

Hamilton

John Leonard

England

Devon

Plymouth

1459

Hamilton

William Fortye

England

Surrey

Brookwood

1460

Hamilton

William Stuart

England

Sussex

Seaford

1461

Hamlin

Fredrick Charles

England

Hampshire

Bramshott

1462

Hampson

Charles Norman

England

Cheshire

Ashton-under-Lyne

1463

Hancock

Armour Ellington

England

Kent

Ashford

1464

Hand

Charles Henry

England

Staffordshire

Newcastle-under-Lyme

1465

Hand

John Basil

England

Herefordshire

Hereford

1466

Handspiker

Edison Torrey

England

Hampshire

Netley

1467

Haney

William Lyle

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1468

Hann

George

England

Surrey

Brookwood

1469

Hannan

Sylvester Francis

England

Warwickshire

Birmingham

1470

Hannis

Alfred William

England

Channel Islands

Guernsey

1471

Hansford

Albert Vernon

England

Surrey

Epsom

1472

Hansford

Frederick Augustus

England

Sussex

Seaford

1473

Hanson

Charles Johan

England

Kent

Shorncliffe

1474

Hanson

William

England

Kent

Shorncliffe

1475

Harada

Kazuo

England

Hampshire

Netley

1476

Harden

Robert James

England

Hampshire

Bramshott

1477

Hardie

John

England

Hampshire

Bramshott

1478

Harding

Albert Jack

England

Durham

Sunderland

1479

Harding

Fred

England

Middlesex

Middlesex

1480

Hardinge

Ernest Edward Leigh

England

Sussex

Seaford

1481

Hare

Arthur Joseph

England

Hampshire

Grayshott

1482

Hare

Harvey

Scotland

Ayrshire

Ayr

1483

Harford

Sylvio Marcel

England

Sussex

Seaford

1484

Hargrove

Michael Edward

England

Surrey

Brookwood

1485

Harper

Edgar

England

Kent

Orpington

1486

Harris

John Lindsay

England

Kent

Shorncliffe

1487

Harris

Reginald Vasey

England

Lancashire

Manchester

1488

Harris

Robert Edmund

England

Norfolk

West Tofts

1489

Harris

Webster Henry Fanning

England

Surrey

Brookwood

1490

Harris

Wilfred George

England

Kent

Shorncliffe

1491

Harrison

Arthur Herbert

England

Devon

Exeter

1492

Harrison

Cecil Dyne

England

Buckinghamshire

Denham

1493

Harrison

Edward

England

Essex

Colchester

1494

Harrison

George Stanley

England

Northamptonshire

Northampton

1495

Harrison

Robert Blackitt

England

Staffordshire

Tettenhall Regis

1496

Harrison

Stephen

England

Kent

Shorncliffe

1497

Harrison

Thomas

England

Lancashire

Cockerham

1498

Harrison

Wilfred

England

Hampshire

Netley

1499

Hart

William

England

Cornwall

St Ives

1500

Hartley

Robert Henry

England

Hampshire

Bramshott

1501

Hartley

William Herbert Vaughan

England

Wiltshire

Maddington

1502

Hartridge

Francis William

England

Kent

Shorncliffe

1503

Hartt

Owen Albert

England

Kent

Orpington

1504

Harvey

Arthur Allan

England

Gloucestershire

Bristol

1505

Harvey

James Hickson

England

Sussex

Rotherfield

1506

Harvey

John Clunie

England

Hampshire

Bramshott

1507

Harvey

John Colin

Scotland

West Lothian

Linlithgow

1508

Harvey

Joseph Victor

England

Kent

Shorncliffe

1509

Harwood

Louis

England

London

London

1510

Hastings

Hugh

England

Sussex

Seaford

1511

Hatch

Charles Edward

England

Kent

Dover

1512

Hatch

Clarence Spencer

England

Sussex

Seaford

1513

Hately

William Henry

England

Hampshire

Bramshott

1514

Hathaway

Frederick

England

Hampshire

Aldershot

1515

Hatherley

Ernest Miller

England

Hampshire

Aldershot

1516

Hatt

William George

England

Kent

Chatham

1517

Hatter

Claude

England

Sussex

Seaford

1518

Hatton

Arthur

England

Hertfordshire

New Southgate

1519

Haug

James Wesley

England

Hampshire

Bramshott

1520

Hauser

Carl Arnold

England

Hampshire

Bramshott

1521

Haverstock

Walter James

England

Hampshire

Aldershot

1522

Hawkes

Howard Alfred

England

Warwickshire

Birmingham

1523

Hawkins

Allen William

England

Kent

Shorncliffe

1524

Hawkins

Augustus Richard

England

Surrey

Brookwood

1525

Hawley

William

England

Kent

Deal

1526

Hay

Robert A V

England

London

London

1527

Hayes

Andrew Archibald

England

Sussex

Seaford

1528

Hayes

Morris Deacon

England

Lancashire

Warrington

1529

Hayne

Arthur Adrian Nevill

England

Hampshire

Netley

1530

Haynes

Henry James

England

Gloucestershire

Bristol

1531

Hays

William Philip

England

Kent

Shorncliffe

1532

Hayward

John Edward

England

Herefordshire

Holme Lacey

1533

Hazlehurst

George

England

Hampshire

Bramshott

1534

Heal

Frederick George

England

Wiltshire

Bulford

1535

Heald

Walter

England

Sussex

Eastbourne

1536

Healey

Almer

England

Surrey

Witley

1537

Healey

David

England

Essex

Thurrock

1538

Heap

James

England

Hampshire

Bramshott

1539

Heath

Adolphus Garrett

England

London

London

1540

Heathers

Charles Homer

England

Kent

Tunbridge Wells

1541

Heaven

Alfred Gyde

England

Shropshire

Shrewsbury

1542

Hebert

Antonio

Scotland

Morayshire

Forres

1543

Heddick

Claude

England

Devon

Plymouth

1544

Hefty

Henry Casper

England

Surrey

Brookwood

1545

Heighington

Geoffrey

England

Devon

Torquay

1546

Hellgren

John Severns

England

Sussex

Seaford

1547

Heming

Alfred Townley

England

Hampshire

Petersfield

1548

Hempstead

Harry Thomas

England

London

London

1549

Henderson

Archibald

Scotland

Lanarkshire

Cadder

1550

Henderson

Arthur Mearns

England

London

London

1551

Henderson

Joseph

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1552

Henderson

Lionel Gladstone

England

Kent

Lenham

1553

Henderson

Noble

England

Lancashire

Kirkdale

1554

Hennan

Victoria Belle

England

Kent

Shorncliffe

1555

Henry

John

England

Yorkshire

Bradford

1556

Henzell

Charles William

England

Northumberland

Newcastle-upon-Tyne

1557

Hepburn

Eric

England

Surrey

Brookwood

1558

Hepworth

Sydney Craddock

England

London

London

1559

Heresey

John Adolphos

England

Channel Islands

Jersey

1560

Herlehy

David

England

Devon

Plymouth

1561

Herman

Arthur

England

Durham

Stanley

1562

Heron

Joseph

Scotland

Perthshire

Perth

1563

Herrick

Jack

England

Staffordshire

Stoke-on-Trent

1564

Herron

William Arthur

Ireland

Co Down

Banbridge

1565

Hession

William Joseph

England

Yorkshire

Ripon

1566

Hesson

Samuel

England

Lancashire

Kirkdale

1567

Hetherington

James

Ireland

Co Antrim

Belfast

1568

Hewes

John

England

Nottinghamshire

Nottingham

1569

Hewetson

Samuel Williamson

Scotland

Wigtownshire

Clachan of Penninghame

1570

Hewson

Albert Arthur

England

Kent

Shorncliffe

1571

Hibaliuk

Ouilian

England

Hampshire

Grayshott

1572

Hibben

Robert Edward

England

Kent

Dartford

1573

Hibbs

John

England

Devon

Plymouth

1574

Hickey

William Louis

England

Lancashire

Moston

1575

Hicks

Charles Hamilton

England

Essex

Manor Park

1576

Hicks

Joseph Ernest

England

Kent

Shorncliffe

1577

Hicks

Samuel

England

Lancashire

Manchester

1578

Hicks

Stanley F

England

Suffolk

East Burgholt

1579

Higgins

Joseph Patrick

England

Hampshire

Grayshott

1580

Higgins

Michael Joseph

England

Kent

Dover

1581

Higgins

Richard Taylor

England

Lancashire

Kirkdale

1582

High

Robert

England

Gloucestershire

Bristol

1583

Higinbotham

George M M

England

Kent

Newington next Hythe

1584

Hill

Ernest George

England

Surrey

Brookwood

1585

Hill

Frederick John

England

Sussex

Hastings

1586

Hill

George Horace

England

Lancashire

Manchester

1587

Hill

Roy

England

Hampshire

Aldershot

1588

Hiller

Fred

England

Derbyshire

Buxton

1589

Hills

Alfred Thomas

England

Essex

Hornchurch

1590

Hills

William

England

Surrey

Brookwood

1591

Hillyard

Joseph

England

Surrey

Englefield Green

1592

Hinnells

William

England

Norfolk

Salthouse

1593

Hinton

Albert

England

Cambridgeshire

Cambridge

1594

Hiron

William Charles

England

Gloucestershire

Bristol

1595

Hirssig

Earl Edward

England

Hampshire

Bramshott

1596

Hiscock

Edward

England

Kent

Shorncliffe

1597

Hoare

Patrick Joseph

England

Hampshire

Grayshott

1598

Hobbs

Albert

England

Sussex

Seaford

1599

Hobbs

John

England

Hampshire

Winchester

1600

Hobbs

Morley William George

England

Hampshire

Aldershot

1601

Hock

Frank William

England

Derbyshire

Buxton

1602

Hockenhull

Harold

England

Cheshire

Cheadle

1603

Hoddell

William

England

Middlesex

Middlesex

1604

Hodges

Edward

England

Kent

Snodland

1605

Hodges

Joseph

England

Warwickshire

Harborne

1606

Hodgson

John Eastwood

England

Surrey

Brookwood

1607

Hoehne

Elmer Emile

England

Hampshire

Bramshott

1608

Hoey

Bertram Hazzard

England

Norfolk

Norwich

1609

Hoffman

Charles Franklin

England

Kent

Shorncliffe

1610

Hogan

Frank

Wales

Caernavonshire

Llandudno

1611

Hogan

Gerald Lawler

Scotland

Perthshire

Kenmore

1612

Hogue

David Edward

England

Kent

Shorncliffe

1613

Holdenby

George Christopher

Scotland

Edinburgh

Edinburgh

1614

Holland

Bertram

Ireland

Co Armagh

Knocknamuckley

1615

Holley

Frank

England

Hampshire

Bramshott

1616

Holloway

Albert E

England

Surrey

Brookwood

1617

Holloway

Herbert William

England

Kent

Orpington

1618

Holloway

Victor Daniel

England

Hampshire

Stratfield Saye

1619

Holmes

Arthur William

England

Hampshire

Netley

1620

Holmes

Henry

England

Wiltshire

Netheravon

1621

Holmes

Marcus

England

Yorkshire

Keighley

1622

Holtum

Walter Clifton

England

Sussex

Bexhill

1623

Hood

William Charles

England

Hampshire

Bramshott

1624

Hooey

Wellington Sidney Edward

England

Hampshire

Bramshott

1625

Hooker

Albert Edward

England

Hampshire

Bordon

1626

Hooper

Lewis

England

Cumberland

Carlisle

1627

Hooper

Percy John

England

Leicestershire

Thurnby

1628

Hoopfer

Leon Edwin

England

Northamptonshire

Church Brampton

1629

Hope

Donald McKenzie

Scotland

Glasgow

Glasgow

1630

Hope

Patrick Douglas

England

Surrey

Englefield Green

1631

Hopewell

Arthur Wellesley

England

Kent

Orpington

1632

Hopgood

Edward William Frank

England

Kent

Throwley

1633

Hopkinson

Richard Arthur

England

Lancashire

Bury

1634

Horn

Henry Adrian

England

Kent

Shorncliffe

1635

Hornblower

Edward Siburn

England

Sussex

Seaford

1636

Horne

James

England

Lancashire

Whalley

1637

Hoskins

Edgar

England

Lancashire

Liverpool

1638

Hoskins

William Cowan

England

Kent

Shorncliffe

1639

Hough

Michael

England

Lancashire

Kirkdale

1640

Hough

Richard Radcliffe

England

Lancashire

Kirkdale

1641

Houle

Henri

England

Surrey

Englefield Green

1642

House

George

England

Surrey

Brookwood

1643

House

James Albert

England

Lancashire

Warrington

1644

Houston

Edward

England

Suffolk

Ipswich

1645

Houston

James Isaac

England

Kent

Orpington

1646

Howard

Frank John

England

Hampshire

Bramshott

1647

Howard

James

England

Lancashire

Manchester

1648

Howard

Joseph

England

Kent

Shorncliffe

1649

Howard

Walter Thompson

England

Sussex

Seaford

1650

Howard

William

England

Hampshire

Southampton

1651

Howarth

Richard Edward

England

Surrey

Brookwood

1652

Howatt

John Goodwill

England

Surrey

Brookwood

1653

Howe

Robert Scott

England

Sussex

Hastings

1654

Howell

Gladstone

England

Hampshire

Bramshott

1655

Howie

Alexander Gorman

England

Berkshire

Reading

1656

Howsam

Robert Franklin

England

Surrey

Epsom

1657

Huber

Henry Oscar

England

Hampshire

Aldershot

1658

Hubley

Ross Jacob

England

Sussex

Seaford

1659

Hucklesbee

Leonard

England

Middlesex

Middlesex

1660

Huddlestone

Percy John

England

Hampshire

Bournemouth

1661

Hudson

Albert

England

Yorkshire

Leeds

1662

Hudson

John Gibson

England

Surrey

Brookwood

1663

Huggard

Kenneth Harold

England

Surrey

Brookwood

1664

Huggett

Alfred Percy

England

Yorkshire

Ripon

1665

Huggett

James George

England

Sussex

East Grinstead

1666

Huggins

James

England

Kent

Erith

1667

Hughes

Frank

England

Oxfordshire

Oxford

1668

Hughes

Leo Joseph

England

Surrey

Brookwood

1669

Hughes

Norman Vincent

England

Devon

Exeter

1670

Hughes

Percy

England

London

London

1671

Hughes

Reginald Arthur

Wales

Flintshire

Bistre

1672

Hugo

Cyril Julius

England

London

London

1673

Hulan

Howard

Scotland

Ayrshire

Ayr

1674

Hull

Joseph

England

Hampshire

Bramshott

1675

Hume-Storer

John Cameron

England

Hampshire

Southampton

1676

Humphrey

James Harding

England

Hampshire

Bramshott

1677

Hungerford

Howard

England

Hampshire

Aldershot

1678

Hunsberger

Fred Andrew

England

Hampshire

Grayshott

1679

Hunt

Bernard Leigh

England

Sussex

Brighton

1680

Hunt

Cecil J

Scotland

Glasgow

Glasgow

1681

Hunt

James

England

Hampshire

Haslar

1682

Hunt

Walter Michael Carew

England

Oxfordshire

Albury

1683

Hunt

Wilson Edwin

England

Middlesex

Middlesex

1684

Hunter

Archibald Chalmers

England

Surrey

Epsom

1685

Hunter

George Rupert

England

Wiltshire

Netheravon

1686

Hunter

James

England

Surrey

Brookwood

1687

Hunter

Samuel Anderson

England

Surrey

Englefield Green

1688

Huntting

Delbert Marvin

England

Hampshire

Bramshott

1689

Hurley

John

England

Hampshire

Grayshott

1690

Hurley

Robert Joseph

England

Surrey

Brookwood

1691

Hurshman

John Joseph

England

Kent

Orpington

1692

Husband

David Bonthrone

Scotland

Angus

Dundee

1693

Hushen

Andrew

England

Devon

Plymouth

1694

Husser

James Carman

England

Sussex

Seaford

1695

Hutcheon

John

Scotland

Aberdeenshire

Barthol Chapel

1696

Hutcherson

Edwin Earle

England

Sussex

Seaford

1697

Hutchings

Simeon Russell

England

Sussex

Seaford

1698

Hutchings

Walter

England

Hampshire

Redhill

1699

Hutchinson

John Thomas

Scotland

Glasgow

Glasgow

1700

Hutchinson

Percival

England

Nottinghamshire

Nottingham

1701

Hutchison

David Carman

England

Surrey

Brookwood

1702

Hutty

William John

England

Lancashire

Oldham

1703

Hyslop

Orville Newton

England

Sussex

Seaford

1704

Iliff

William Rees Matheson

England

Kent

Shorncliffe

1705

Iliffe

Harry Hardy

England

Staffordshire

Castle Church

1706

Ilse

Theodore Henry

England

Sussex

Hastings

1707

Imlay

Oliver Gilbert

England

Surrey

Brookwood

1708

Imray

John McLeod

Scotland

Aberdeenshire

Aberdeen

1709

Inderwick

Basil Lees

England

Sussex

Winchelsea

1710

Ingalls

Ernest T

England

Kent

Shorncliffe

1711

Ingham

John William

England

Lancashire

Manchester

1712

Ingles

George Leycester

England

Wiltshire

Bulford

1713

Inglis

Andrew

England

Surrey

Brookwood

1714

Ingram

Arthur George

England

Kent

Bredgar

1715

Ingram

Fraser

England

Hampshire

Bramshott

1716

Iodence

Arthur Bryan

England

Sussex

Seaford

1717

Ion

Clifford

England

Yorkshire

Ripon

1718

Ironside

John

Scotland

Aberdeenshire

Kirton of Skene

1719

Irwin

Donald Joseph

England

Hampshire

Bramshott

1720

Irwin

James Carter

England

London

London

1721

Irwin

Norman

Scotland

Sutherland

Dornoch

1722

Isaac

John Harold

England

Hampshire

Basingstoke

1723

Ivers

John

England

London

London

1724

Ives

Algernon William

England

Hampshire

Bramshott

1725

Ivory

Denis

England

Hampshire

Bramshott

1726

Ivy

William James

England

Lancashire

Kirkdale

1727

Izzard

Thomas

England

Sussex

Seaford

1728

Jackman

Henry

England

Middlesex

Middlesex

1729

Jackson

Charles

England

Surrey

Brookwood

1730

Jackson

Charles Rowland

England

Lancashire

Manchester

1731

Jackson

Ernest

England

Middlesex

Middlesex

1732

Jackson

Frederick Stubbs

England

Hampshire

Bramshott

1733

Jackson

Harry Edgar Randolph

England

Wiltshire

Salisbury

1734

Jackson

Harry Reginald

England

Yorkshire

Leeds

1735

Jackson

Richard

England

Hampshire

Grayshott

1736

Jackson

Wilbert

England

Hampshire

Bramshott

1737

Jacobs

Walter

England

Hampshire

Winchester

1738

Jacques

Archibald Lymath

England

Surrey

Banstead

1739

Jacques

Thomas Henry

England

Hampshire

Bramshott

1740

Jakazom

Peter

Scotland

Stirlingshire

Stirling

1741

Jakomolin

John

England

Surrey

Englefield Green

1742

James

George Henry

England

Lancashire

Liverpool

1743

James

Percy Norman

England

Northamptonshire

Peterbrough

1744

James

Rollo Howard

England

Lancashire

Kirkdale

1745

James

Stanley Prewett

England

London

London

1746

Jamieson

Walter Hyatt

England

Surrey

Brookwood

1747

Janin

George Alex Francis Romain

England

Hampshire

Southampton

1748

Janssen

Fredrik

England

Kent

Orpington

1749

Jarman

Albert Wellington

England

Leicestershire

Leicester

1750

Jarrett

Frank

England

Oxfordshire

Cowley

1751

Jarvis

William L

England

Sussex

Hastings

1752

Jauncey

Frederick

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1753

Jeffery

Douglas

England

Hampshire

Bordon

1754

Jefford

Sidney David

England

Devon

Torquay

1755

Jenkins

David Smith

Wales

Glamorgan

Llansamlet

1756

Jenkins

Howard Newton

England

Sussex

Seaford

1757

Jenkins

James

England

Devon

Hartland

1758

Jenkins

Walker Allen

England

Hampshire

Bramshott

1959

Jenkins

William Herman

England

Isle of Wight

Isle of Wight

1760

Jenner

Edward Henry

England

Lancashire

Manchester

1761

Jenner

Lenna May

England

Surrey

Brookwood

1762

Jenner

Oron Alfred

England

Kent

Shorncliffe

1763

Jennings

Arthur

England

Surrey

Brookwood

1764

Jennings

Frank Percival

England

Gloucestershire

Horfield

1765

Jennings

James

England

Essex

Plaistow

1766

Jessoe

James

England

London

London

1767

Jewers

Ira Wallace

England

Norfolk

Norwich

1768

Jex

Percy Stephen

England

Kent

Dover

1769

Jobling

Richard

Scotland

Edinburgh

Edinburgh

1770

Johnson

Albert

England

Hampshire

Bramshott

1771

Johnson

Alfred

England

Staffordshire

Stafford

1772

Johnson

Anton

England

Devon

Plymouth

1773

Johnson

Ernest Frank

England

Hampshire

Aldershot

1774

Johnson

Francis Godschall

England

Kent

Orpington

1775

Johnson

Harry

England

Kent

Lenham

1776

Johnson

Joe Roy Walford

England

Hampshire

Bramshott

1777

Johnson

Joseph

England

Staffordshire

Wolverhampton

1778

Johnson

Leslie Morton

England

Kent

Shorncliffe

1779

Johnson

Robert Harold

England

Norfolk

Ditchingham

1780

Johnson

Stanley Fred

England

Nottinghamshire

Nottingham

1781

Johnson

Walter

England

Yorkshire

Harrogate

1782

Johnson

William Charles

England

Sussex

Hastings

1783

Johnson

William Wilbur

England

Somerset

Bath

1784

Johnston

Ardell Alfred McGill

Scotland

Glasgow

Glasgow

1785

Johnston

Douglas Routledge

England

Kent

Shorncliffe

1786

Johnston

Edward John

England

Hampshire

Aldershot

1787

Johnston

Fred Louis

England

Hampshire

Grayshott

1788

Johnston

Harry

England

Berkshire

Wokingham

1789

Johnston

Homer Abbott

England

Hampshire

Bramshott

1790

Johnston

Jonathan Locke

England

Surrey

Epsom

1791

Johnston

Thomas William

Scotland

Aberdeenshire

Peterhead

1792

Johnston

William Joseph

England

Hampshire

Winchester

1793

Johnston

William McKelvy

England

Hampshire

Netley

1794

Johnstone

Anthony Valentine

England

Surrey

Witley

1795

Johnstone

George Leopold

England

Hampshire

Bramshott

1796

Johnstone

Gordon Simpson

England

Derbyshire

Buxton

1797

Johnstone

Lawrence

England

Derbyshire

Edensor

1798

Jolicoeur

Henry

England

Hampshire

Bordon

1799

Joly

Leonidas

England

Hampshire

Southampton

1800

Jones

Alfred Selwyn Basil

Wales

Denbighshire

Llanfair Dyffryn

1801

Jones

Arthur Edward

England

Kent

Shorncliffe

1802

Jones

Arthur Wynne

Wales

Caernavonshire

Llanfair-is-Gaer

1803

Jones

Charles Edward

Wales

Denbighshire

Wrexham

1804

Jones

Claude Samuel

England

Cornwall

Launceston

1805

Jones

Dalton

England

Hampshire

Bramshott

1806

Jones

Edmund Tudor

England

Sussex

Seaford

1807

Jones

Frederick Grainger Terrington

England

Surrey

Brookwood

1808

Jones

George Robert

England

Surrey

Brookwood

1809

Jones

Harvey James

England

Kent

Canterbury

1810

Jones

Henry Charles

England

Wiltshire 

Bradford-on-Avon

1811

Jones

James Arthur

England

Cheshire

Hoylake

1812

Jones

John Humphries

Wales

Caernavonshire

Bangor

1813

Jones

Lawrence Charles

England

Norfolk

Great Yarmouth

1814

Jones

Robert

Wales

Flintshire

Mold

1815

Jones

William

England

Berkshire

Reading

1816

Jones

William Thomas

England

Lancashire

Kirkdale

1817

Jordan

Bernard Henry

England

Sussex

Seaford

1818

Joy

Edward

England

Devon

Plymouth

1819

Joy

Gordon

England

London

London

1820

Joyce

James Isidore Edward

England

Devon

Plymouth

1821

Joyce

John Thomas

England

Hampshire

Grayshott

1822

Joyce

Walter

England

Hampshire

Chilbolton

1823

Joyner

Frederick Charles Gosden

England

Kent

Shorncliffe

1824

Kaine

James Albert

England

Hampshire

Bramshott

1825

Kane

Johnson

England

Hampshire

Bramshott

1826

Kane

Patrick Joseph

England

Hampshire

Grayshott

1827

Karonovich

Louis

England

Kent

Shorncliffe

1828

Karr

Henry

England

Lancashire

Warrington

1829

Kaster

Elmer

England

Devon

Plymouth

1830

Kay

Norman Frederick

England

Hampshire

Bramshott

1831

Kayss

John Harvey Bainbridge

England

Cumberland

Wigton

1832

Kealy

Ida Lilian

England

Hampshire

Bramshott

1833

Kean

Gordon Jackson

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1834

Kean

Joseph Frederick

England

Lancashire

Kirkdale

1835

Kearney

John

England

Kent

Orpington

1836

Keating

Percy Firmin

England

Surrey

Woking

1837

Keating

Richard Harry

England

Hampshire

Grayshott

1838

Kedey

William Moses

England

Derbyshire

Derby

1839

Keeask

James

Scotland

Stirlingshire

Stirling

1480

Keeler

Albert H

England

Lancashire

Warrington

1841

Keeler

Samuel Wesley

England

Lancashire

Kirkdale

1842

Keenan

William Thomas

England

Cornwall

Falmouth

1843

Keeping

Lancelot

England

Surrey

Brookwood

1844

Keillor

John Charles

England

Surrey

Brookwood

1845

Keith

William Howard

England

Dorset

Melcombe Regis

1846

Kellett

William James

England

Yorkshire

Calverley

1847

Kelley

Joseph Jacques Nazaire

England

Hampshire

Grayshott

1848

Kelliher

William Joseph

England

Sussex

Seaford

1849

Kelly

Alfred Louis

England

Kent

Shorncliffe

1850

Kelly

Ernest Arthur

England

Gloucestershire

Bristol

1851

Kelly

James Patrick

England

Kent

Orpington

1852

Kelly

John Vincent

England

Cambridgeshire

Cambridge

1853

Kelly

John William

England

Devon

Plymouth

1854

Kelly

Lewis Walker

England

Surrey

Brookwood

1855

Kemp

Alexander Goodwin

England

Kent

Maidstone

1856

Kempster

Arthur

England

Buckinghamshire

Wingrave

1857

Kendall

William Otis

England

Hampshire

Bramshott

1858

Kennedy

Archie J

England

Kent

Shorncliffe

1859

Kennedy

John Frederick

Ireland

Co Tyrone

Urney

1860

Kennedy

John

England

Surrey

Brookwood

1861

Kennedy

Richard

England

Kent

Shorncliffe

1862

Kennedy

William

England

Hampshire

Bordon

1863

Kennedy

William Houston

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1864

Kenny

William Aimer

Scotland

Angus

Dundee

1865

Kent

James

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1866

Kent

Sydney Archibald

England

Hampshire

Bramshott

1867

Kenty

Edward Harold

England

Hampshire

Aldershot

1868

Keon

Andrew Joseph

England

Lancashire

Kirkdale

1869

Kerns

William Kenneth Atkinson

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1870

Kerr

George

Scotland

Lanarkshire

Biggar

1871

Kerr

Hugh Wilfred

England

Surrey

Epsom

1872

Kiburz

Leo Albert

England

Buckinghamshire

Iver Heath

1873

Kidd

Clarence Errol

Canada

Ontario

Kincardine

1874

Kidd

John Albert

Scotland

Edinburgh

Edinburgh

1875

Kiff

Thomas John

England

Sussex

Hastings

1876

Killeen

Austin

England

Berkshire

Wokingham

1877

Kimmett

Gordon

England

Hampshire

Bramshott

1878

King

Charles Gabriel

England

Kent

High Halstead

1879

King

Everett Joseph

England

Hampshire

Aldershot

1880

King

Frank

England

Gloucestershire

Mangotsfield

1881

King

Fred

England

Hampshire

Basingstoke

1882

King

George

England

London

London

1883

King

James Edward

England

Kent

Orpington

1884

King

James Morris

England

Kent

Chatham

1885

King

John Joshua Wallace

England

Kent

Shorncliffe

1886

King

Leonard Gravson

England

Hampshire

Bramshott

1887

King

Robert Lawrence

England

Kent

Lenham

1888

King

Ronald Moncrieffe

England

Hampshire

Bramshott

1889

King

Thomas Richard

England

Berkshire

Bearwood

1890

King

Walter

England

Kent

Shorncliffe

1891

King

Walter Eustace Cameron Yeend

England

Kent

Shorncliffe

1892

Kingsbury

Jesse Humphrey

England

Kent

Folkestone

1893

Kingston

Robert

England

Surrey

Brookwood

1894

Kinloch

Alexander

England

Surrey

Brookwood

1895

Kinloch

William

England

Kent

Orpington

1896

Kinnie

Ernest Floyd

England

Surrey

Brookwood

1897

Kirby

Austin

England

Hampshire

Bramshott

1898

Kirk

Arthur

England

Surrey

Epsom

1899

Kirkpatrick

Everett

England

Surrey

Brookwood

1900

Kirktown

Lloyd Russell

England

Kent

Shorncliffe

1901

Knaus

William Edward

England

Hampshire

Grayshott

1902

Kneen

Alfred

England

Buckinghamshire

Cliveden

1903

Kneller

Robert Frank

England

Wiltshire

Tidworth

1904

Knight

Charles Henry

England

Kent

Ramsgate

1905

Knight

George Ebenezer

England

Hampshire

Southampton

1906

Knight

Norman Godwin

England

London

London

1907

Knowle

Allan

England

Hampshire

Aldershot

1908

Knowlman

Charles

England

Kent

Shorncliffe

1909

Knutson

Harry Hoye

England

Norfolk

Norwich

1910

Koerner

William Bernard

England

Hampshire

Portsmouth

1911

Kreiger

Henry Charles

England

Hampshire

Bramshott

1912

Kynoch

Peter

Scotland

Angus

Brechin

1913

La Duke

Harold Edgar

England

Hampshire

Bramshott

1914

La Fortune

Lorenzo

England

Surrey

Brookwood

1915

La France

James

England

Hampshire

Grayshott

1916

Laberee

Carl Gordon

England

Surrey

Brookwood

1917

Laberge

Joseph

England

Kent

Shorncliffe

1918

Labrecque

Joseph Edouard

England

Hampshire

Grayshott

1919

Lacaille

Joseph

England

Berkshire

Ufton Nervet

1920

Lacerte

Wilbray

England

Hampshire

Basingstoke

1921

Lacey

John Charles

England

Kent

Orpington

1922

Lacroix

Amie

England

Surrey

Epsom

1923

Lacroix

Joseph Emile

England

Hampshire

Aldershot

1924

Ladd

Wilbur Hiram

England

Sussex

Eastbourne

1925

Laing

Arthur

England

Hampshire

Aldershot

1926

Laing

Wesley Thomas

Scotland

Inverness-shire

Inverness

1927

Laird

John

England

Northumberland

Blyth

1928

Laity

Leonard Henry

England

Cornwall

Germoe

1929

Lalande

Ruric Harold

England

Hampshire

Southampton

1930

Lalonde

Christopher

England

Hampshire

Aldershot

1931

Lalonde

Leo James

England

Lancashire

Kirkdale

1932

Lamb

Robert Sidey

England

Wiltshire

Netheravon

1933

Lambert

Henry Ernest

England

Surrey

Witley

1934

Lambert

John

Scotland

Ayrshire

Ayr

1935

Lambley

Leonard Herbert

England

Gloucestershire

Tetbury

1936

Lamka

Charles Edward

England

Hampshire

Bramshott

1937

Lamothe

Louis

England

Kent

Shorncliffe

1938

Lane

Ernest Alfred

England

Kent

Orpington

1939

Lane

Frederick Percy

England

Sussex

Seaford

1940

Lane

Sydney George

England

Kent

Shorncliffe

1941

Lane

William Thomas

England

Kent

Dover

1942

Lang

William Arthur

England

Surrey

Englefield Green

1943

Langdon

Herbert James

England

Essex

High Beech

1944

Langford

Elmer George

England

Sussex

Hastings

1945

Langridge

Alfred John C

England

Kent

Shorncliffe

1946

Lanham

Albert Herbert Joseph

England

Surrey

Witley

1947

Lapier

Harry Lee

England

Hampshire

Bramshott

1948

Lapine

Joseph Alfred

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1949

Laporte

Joseph Alcide

Scotland

Glasgow

Glasgow

1950

Larbalestier

Bernard

England

Channel Islands

Jersey

1951

Large

Thomas Henry

England

Hampshire

Bramshott

1952

Larime

Emery

England

Kent

Shorncliffe

1953

Lariviere

Francis

England

Surrey

Brookwood

1954

Larocque

Moise

England

Kent

Shorncliffe

1955

Laroe

John Joseph

England

Wiltshire

Bulford

1956

Larsen

Chris

England

Sussex

Seaford

1957

Larson

Carl Algot

England

Hampshire

Bramshott

1958

Latham

Harold Henry

England

Worcestershire

Worcester

1959

Latimer

David

England

Middlesex

Middlesex

1960

Lattion

Charles William Henry

England

Devon

Plymouth

1961

Lau

Frank Otto

England

Buckinghamshire

Cliveden

1962

Lauder

James

England

Surrey

Brookwood

1963

Lavallee

Louis David Wilfred

England

Sussex

Seaford

1964

Laviolette

Mike

England

Northumberland

Alnwick

1965

Laviolette

Napoleon

England

Kent

Walmer

1966

Lavis

Garnet Emmerson

England

Surrey

Brookwood

1967

Law

Francis Andrew

England

Surrey

Brookwood

1968

Law

Robert Hodgson

England

Warwickshire

Binley

1969

Lawlor

William James

England

Sussex

Seaford

1970

Lawrence

Albert E

England

Devon

Plymouth

1971

Lawrence

Henry

England

Hampshire

Southampton

1972

Lawrence

James

England

Hampshire

Bramshott

1973

Lawrence

William

England

Surrey

Brookwood

1974

Lawrenson

Samuel

England

London

London

1975

Lawry

William Henry

England

Hampshire

Brockenhurst

1976

Laws

Alan

England

Surrey

Brookwood

1977

Laws

Harold Augustus

England

Norfolk

Narborough

1978

Lawson

Herbert

England

Hertfordshire

Graveley

1979

Lawson

James

England

Lancashire

Kirkdale

1980

Lawson

John Herbert

England

Surrey

Witley

1981

Lawson

Thomas

England

Yorkshire

Huddersfield

1982

Laycock

Frank

England

Warwickshire

Birmingham

1983

Le Blanc

Edmond Henry

England

Surrey

Epsom

1984

Le Blanc

Felicien

England

Hampshire

Grayshott

1985

Le Blanc

Joseph Arthur

Scotland

Inverness-shire

Inverness

1986

Le Blanc

Wallace

England

Kent

Orpington

1987

Le Buff

Robert

England

London

London

1988

Le Cornu

Philip Francis

England

Channel Islands

Jersey

1989

Le Gallais

Stanley Charles

England

Sussex

Brighton

1990

Le Marchant de Trigon

Georges Emile

England

Hampshire

Bordon

1991

Leach

John

England

Kent

Shorncliffe

1992

Leacy

James Emmett

England

Sussex

Seaford

1993

Leake

William Gerard

England

Warwickshire

Birmingham

1994

Leal

Archibald

England

Sussex

Worthing

1995

Leander

Robert Lennox

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

1996

Learoyd

Edward Clifton

England

Surrey

Brookwood

1997

Leary

Patrick

England

Hampshire

Grayshott

1998

Leblanc

Emile

England

Sussex

Chichester

1999

Ledbetter

Ernest Frederick

England

Worcestershire

Blockley

2000

Leduc

Georges Arge

Scotland

Edinburgh

Edinburgh

2001

Lee

John Franklin

England

Leicestershire

Leicester

2002

Leech

Wilfred Laurier

England

Cheshire

Alvanley

2003

Leeman

William W

England

Sussex

Seaford

2004

Lefebvre

Victor Frank

England

Kent

Chatham

2005

Leger

Aime Antoine

England

Sussex

Old Shoreham

2006

Leger

Paul

England

Lancashire

Kirkdale

2007

Legge

Marcus

England

Hampshire

Winchester

2008

Legge

William Norman

England

Kent

Shorncliffe

2009

Leggett

John Rupert

England

Hampshire

Southampton

2010

Leitheiser

Joseph Henry

Scotland

Aberdeenshire

Aberdeen

2011

Lelacheur

Ernest Harry

England

Lancashire

Kirkdale

2012

Lemnoux

John

England

Surrey

Brookwood

2013

Lemoine

Frank Tomas C

England

Kent

Orpington

2014

Lenner

George Peter

England

Hampshire

Grayshott

2015

Lennox

Victor John

England

Kent

Orpington

2016

Leonard

John Gordon

England

Sussex

Seaford

2017

Leppard

Frederick Henry

England

Surrey

Epsom

2018

Leruez

Joseph Charles

England

Surrey

Brookwood

2019

Leslie

Ernest Hodgson

England

Cheshire

Stockton Heath

2020

Leslie

Gordon Rhind

Scotland

Aberdeenshire

Aberdeen

2021

Lett

Heber Percival

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

2022

Leveille

Napoleon

England

Northumberland

Newcastle-upon-Tyne

2023

Lewin

David Joseph

England

Isle of Man

Isle of Man

2024

Lewin

William Francis

England

Kent

Orpington

2025

Lewis

Edward

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

2026

Lewis

James Frederick

England

Northumberland

Newcastle-upon-Tyne

2027

Lewis

Joseph

England

London

London

2028

Lewis

William

England

Lancashire

Breighmet

2029

Lewis

William Henry

England

Northumberland

Whittingham

2030

Lewtas

Frank Gordon

England

Lancashire

Wigan

2031

Liddell

John

England

Lancashire

Warrington

2032

Liddell

Thomas

Scotland

Clackmannanshire

Alva

2033

Liddle

George Washington

England

Hampshire

Bramshott

2034

Lidster

William Henry

England

Yorkshire

Rawmarsh

2035

Lightbody

Hugh

England

Surrey

Brookwood

2036

Lilia

Victor

England

Kent

Orpington

2037

Lillecrapp

Jack Dunn

England

Devon

Werrington

2038

Lima

Sir Bertram Lewis

England

London

London

2039

Lindsay

George William

England

Sussex

East Hoathly

2040

Linfoot

John Alexander

England

Hampshire

Aldershot

2041

Ling

George Meriam

England

Surrey

Brookwood

2042

Linteau

Joseph Desire Arthur

England

Hampshire

Grayshott

2043

Lister

Guy Carleton

England

Surrey

Witley

2044

Little

Redvers

England

Hampshire

Winchester

2045

Littlejohn

Robert Oliver

England

Hampshire

Aldershot

2046

Littlewood

George

England

Kent

Shorncliffe

2047

Livesey

Robert

England

Kent

Shorncliffe

2048

Livingston

George

Scotland

Lanarkshire

Dalziel

2049

Livingstone

Andrew Forsyth

England

Kent

Shorncliffe

2050

Lloyd

Ellwood Gardiner

England

Gloucestershire

Bristol

2051

Lloyd

Lionel Bertie Eld

England

Dorset

Wool

2052

Lloyd-Jones

Albert

England

Lancashire

Kirkdale

2053

Lock

Ernest John

England

Gloucestershire

Bristol

2054

Locker

Clarke Burns

England

Hampshire

Netley

2055

Lockery

John Daniel

England

Surrey

Brookwood

2056

Lockhart

Percy MacDonald

England

Kent

Shorncliffe

2057

Lofthouse

Harold

England

Kent

Shorncliffe

2058

Logan

Harold Alexander

England

Hampshire

Southampton

2059

Logan

William

England

Kent

Shorncliffe

2060

Lomax

George

England

Lancashire

Preston

2061

Long

Arthur

England

Kent

Shorncliffe

2062

Long

William Arthur

England

Hampshire

Southampton

2063

Long

William George

England

Essex

Colchester

2064

Longden

John Thomas

England

Derbyshire

Glossop

2065

Longstaff

George Henry

England

Lancashire

Prestwich

2066

Looker

Thomas Alfred Reginald

England

Oxfordshire

Oxford

2067

Loomis

Sampson Alexander

England

Hampshire

Aldershot

2068

Loranger

Vincent

England

London

London

2069

Lorenson

Nels Peter

Scotland

Aberdeenshire

Aberdeen

2070

Lorimer

Samuel Wilson

England

Hampshire

Bramshott

2071

Lorrain

Louis

England

Hampshire

Grayshott

2072

Loshaw

Robert James

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

2073

Loucks

Stanley

England

London

London

2074

Lougheed

Bert

England

Hampshire

Bramshott

2075

Loughi

Carsten Wandage

England

Sussex

Seaford

2076

Love

Charles Goode Landels

Scotland

Fifeshire

Kirkcaldy

2077

Love

Earl Hume

England

Kent

Orpington

2078

Love

William Rogerson

England

Hampshire

Bramshott

2079

Loveland

Thomas John

England

Lancashire

Manchester

2080

Lowe

James

England

Surrey

Brookwood

2081

Lowe

Thomas

England

Lancashire

Pemberton

2082

Lown

William John

England

Surrey

Witley

2083

Loynes

Joseph Walter

England

Lancashire

Kirkdale

2084

Lucas

Douglas

England

Dorset

Sixpenny Handley

2085

Lucas

George Robert

England

Hampshire

Bordon

2086

Lucas

Reginald Guy

England

Buckinghamshire

Cliveden

2087

Lucas

Walter James

England

Yorkshire

Bradford

2088

Ludeman

Frederick Thomas

England

London

London

2089

Luke

Lawrence Edward

England

Sussex

Seaford

2090

Lumley

Bartley Gibson

England

Surrey

Brookwood

2091

Lunan

Wilbert Gordon

England

Hampshire

Aldershot

2092

Luney

Thomas William

England

Kent

Orpington

2093

Luton

William Franklin

England

Gloucestershire

Bristol

2094

Luttrell

Lorne

England

Berkshire

Reading

2095

Lydamore

James Saunders

England

Berkshire

Bearwood

2096

Lyle

Wilbert Merle

England

Gloucestershire

Bristol

2097

Lynch

John Russell

England

Surrey

Brookwood

2098

Lynch

Thomas

England

Yorkshire

Ripon

2099

Lynch

Walter

England

Kent

Shorncliffe

2100

Lynn

Percy Elsworth

Wales

Flintshire

Bodelwyddan

2101

Lyseng

Ole Knutson

England

Hampshire

Bramshott

 

 


© D. Beaupré & Adrian Watkinson
Design © Canterhill Consulting